Sun Joe 24V-HCSWP-LTE Information
Image of Sun Joe 24V-HCSWP-LTE
Specifications
- Voltage: 24V
- Battery: 2.0 Ah lithium-ion
- Runtime: Up to 40 minutes
- Chain speed: 4000 RPM
- Cutting capacity: 4.5 inches
- Pole length: 4-5.8 feet
- Weight: 6.3 pounds
Features
- Telescoping pole for up to 12 feet of reach
- 7 multi-angle head positions for precise cutting
- Powerful 24V motor
- Lightweight and easy to use
- Includes 2.0 Ah battery, charger, wrench, and bar and chain oil
What's in the box
- Sun Joe 24V-HCSWP-LTE pole saw
- 2.0 Ah lithium-ion battery
- Charger
- Wrench
- Bar and chain oil
The Sun Joe 24V-HCSWP-LTE is a great tool for homeowners who need to trim trees and branches. It is easy to use and has a long battery life. The telescoping pole provides up to 12 feet of reach, so you can easily trim branches that are high up in the trees. The 7 multi-angle head positions allow you to make precise cuts, and the powerful 24V motor makes short work of even thick branches.
Pros
- Powerful 24V motor
- Lightweight and easy to use
- Long battery life
- 2-year warranty
Cons
- Can be a bit heavy for some users
- Chain can be difficult to adjust
- Not as powerful as some gas-powered pole saws
Sun Joe 24V-HCSWP-LTE Compare with Similar Item
a table comparing the Sun Joe 24V-HCSWP-LTE with two similar items:
| Feature | Sun Joe 24V-HCSWP-LTE | Greenworks 20312 | WORX WG304.9 |
|---|---|---|---|
| Voltage | 24V | 40V | 20V |
| Battery capacity | 2.0 Ah | 4.0 Ah | 2.0 Ah |
| Max cutting thickness | 4.5 in | 4.5 in | 3.5 in |